WIELE ROZWIĄZAŃ EKSTRAKCYJNYCH

Środowisko wybuchowe

Ekstrakcja ATEX

+ Rozwiązania zorientowane na klienta dla wielu zastosowań

+ Doskonała obsługa

+ Krótkie terminy dostaw

+ Ponad 50 lat sukcesów na rynku

+ Niezawodny partner wyspecjalizowanego handlu

Opary i cząstki ATEX

Odpowiedzialne firmy zapewniają, że opary i pyły z procesów produkcyjnych są usuwane z miejsca pracy, aby chronić pracowników przed chorobami. Wynika to z faktu, że większość rodzajów oparów i pyłów należy do najczęstszych przyczyn chorób układu oddechowego wśród pracowników w branży.

Gdy środowisko, w którym odbywa się ekstrakcja, ma ryzyko wybuchu, konstrukcja systemu ekstrakcyjnego musi być zgodna z regulacją ATEX.

Firma posiadająca zainstalowany system odsysania musi ocenić, czy istnieje ryzyko wybuchu w związku z ich powstaniem w wyniku zapłonu atmosfery, składającej się z powietrza zmieszanego z gazami łatwopalnymi, oparami, płynami, mgłą/aerozolami lub łatwopalnymi mgłami pyłowymi. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, ryzyko musi zostać ocenione jako podstawa do klasyfikacji obszaru (obszarów) jako zagrożonych wybuchem.

Firma może dokonać tej oceny samodzielnie lub skorzystać z wyspecjalizowanego doradcy, aby zrobić to za nich. Czasami ocenę można przeprowadzić wspólnie z lokalnymi władzami straży pożarnej.

HVUX are designed for a dust filled atmosphere classified as zone 21 or 22.
HVUX are designed for a dust filled atmosphere classified as zone 21 or 22.

Strefy ATEX są definiowane zgodnie z substancją w strumieniu powietrza i poziomem ryzyka.

Dla gazów strefy są zdefiniowane jako strefy 0, 1 i 2, z których strefa 0 jest najściślejsza. W ten sam sposób strefy pyłu są definiowane jako strefy 20, 21 i 22, przy czym strefa 20 jest najsurowsza. Przeczytaj więcej o strefach poniżej.

Geovent oferuje wentylatory przeciwwybuchowe, filtry, ramiona odciągowe, systemy wysokiego podciśnienia i inne rozwiązania zgodne z dyrektywą ATEX. Niezbędna dokumentacja jest dostarczana wraz z produktami Geovent ATEX.

Geovent pracuje z dyrektywą ATEX od czasu jej wprowadzenia w 2003 roku i chętnie pomożemy Ci w projekcie ATEX.

Przewodnik po ekstrakcji

Ta tabela sugeruje, jakiej ilości powietrza należy użyć,
w zależności od zastosowania.

Proces Przepływ powietrza na wylot
[m³/h]
Wymiar węża [mm] Prędkość powietrza w kanale po stronie niefiltrowanej [m/s]
Odpowiednie produkty Geovent
Pył szlifierski 150 80 20 – 25 HVUX, ASX i zawór retencyjny wybuchu
Proszek łatwopalny 1000 160 10 – 15 ASX, GFX2 i MEX
Łatwopalne opary 1000 200 10 – 15 PERMA, ASX, MEX i MSX

Dlaczego warto wybrać Geovent?

Nasza firma istnieje od ponad 50 lat i posiada
pasja do technologii ekstrakcji i filtracji.

Rozwiązania zorientowane na klienta dla wielu zastosowań

W oparciu o potrzeby każdego klienta znajdujemy skuteczne i opłacalne rozwiązania

Doskonała obsługa

Nasi sprzedawcy techniczni wewnętrzni i zewnętrzni są gotowi do obsługi, a my oferujemy różne dokumenty online.

Krótkie terminy dostaw

Dzięki dobrze zaopatrzonemu magazynowi surowców i wyrobów gotowych jesteśmy w stanie dostarczyć w krótkim czasie po otrzymaniu zamówienia.

Niezawodny partner wyspecjalizowanego handlu

Ściśle współpracujemy z instalatorami i dystrybutorami na terenie całego kraju, wspierając ich doradztwem i dokumentacją odpowiadającą ich potrzebom.

Krótki film
Wybuchu ATEX

Film pokazuje eksplozję w elektrowni cieplnej.
Wybuch jest spowodowany przez mieszaninę powietrza, węgla i pyłu zapaloną przez iskrę wytwarzaną podczas konserwacji urządzeń w budynku.

Asortyment produktów

Poniżej znajdziesz niektóre z naszych znanych i uznanych produktów ATEX.

Przejrzyj je lub odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać przegląd całej naszej oferty.

Wentylator LSX/MSX ATEX

Wentylator LSX/MSX ATEX

Wentylator ekstrakcyjny ATEX. Odporna na korozję. Energooszczędny. Przepływ powietrza: od 10 do 3200 m³/h. Ciśnienie: od 10 do 1800 Pa

Ramię odciągowe ASX

Ramię odciągowe ASX

Ramię odciągowe ATEX. Dostępne również w wersji wykonanej ze stali nierdzewnej. Z zewnętrznym ramieniem nośnym. Wymiary: od ø80 do ø200. Długość: od 2 do 9 m.

GeoFiltr GFX2

Przemysłowy filtr ATEX z oczyszczaniem sprężonego powietrza. Szeroki zakres zastosowań. Przepływ powietrza do 28.800 m³/h.

Wentylator LEX/MEX ATEX

Wentylator ekstrakcyjny ATEX. Odporna na korozję. Energooszczędny. Przepływ powietrza: 10 do 18.000 m³/h. Ciśnienie: 10 do 4.500 Pa

RAMIONA PERMA ATEX / ESD

Ramię PERMA ATEX / ESD jest stosowane w obszarach zagrożonych wybuchem gazów / pyłów (ATEX), a także elektrycznością statyczną.

Nasi klienci

Obsługujemy dużych i małych klientów na całym świecie i oferujemy Państwu
możliwość skontaktowania się z nimi i uczenia się na ich doświadczeniu w pracy z nami.

"Idealnie jest uzyskać pomysły na rozwiązania na stronie internetowej Geovent i uzyskać ostateczną poradę od kompetentnego zespołu sprzedaży"

Steen Lassen
Lassen Wentylacja

"Produkty Geovent działają zgodnie z oczekiwaniami, a ich dostawa jest zawsze szybka i punktualna"

Alex Gros
Econ Werkstattausrüstungs gmbh

Czekamy na Ciebie
osobiście, telefonicznie lub online

Wyślij nam wiadomość teraz, a my skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.

Saleateam_2024

  ODCIĄGANIE OPARÓW ATEX I PYŁÓW ŁATWOPALNYCH

  CO TO JEST ATEX?

  Celem ATEX jest zapewnienie jednolitych wytycznych dla całej Unii Europejskiej, tak aby zminimalizować ryzyko wybuchu i późniejszych obrażeń ciała, a także uszkodzenia maszyn.

  ATEX ma przede wszystkim znaczenie dla firm zajmujących się potencjalnie wybuchowymi stężeniami pyłów z drewna, aluminium, tworzyw sztucznych, mąki, cukru lub innych materiałów organicznych, a także oparów i oparów z benzyny, acetonu i akumulatorów.

  ZASADY I PRAWODAWSTWO

  Wspólna dyrektywa UE, 2014/34/UE, znana również jako ATEX, ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego ze środowiskami wybuchowymi w przemyśle.

  Wszystkie produkty ATEX firmy Geovent są wytwarzane zgodnie z dyrektywą 2014/34/UE.
  Obowiązkiem indywidualnego pracodawcy jest uzyskanie klasyfikacji strefowej w danym przedsiębiorstwie i często odbywa się to we współpracy z lokalnymi władzami przeciwpożarowymi.
  Więcej informacji na temat ATEX można znaleźć w instrukcji AT C.0.9 dotyczącej wybuchów pyłu.

  Przedsiębiorstwa europejskie muszą ocenić, czy istnieje ryzyko wybuchu w związku z ich produkcją w wyniku zapłonu atmosfery , składającej się z powietrza zmieszanego z łatwopalnymi gazami, oparami, płynami, mgłą/aerozolami lub łatwopalnymi mgłami pyłowymi. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, ryzyko należy ocenić jako podstawę klasyfikacji obszaru(-ów ) zagrożonego (-ych ) wybuchem. Oprócz tego firma musi podjąć środki ostrożności w celu uniknięcia wybuchów i sporządzenia dokumentacji.

  Główną zasadą jest podział firmy na strefy w zależności od ryzyka wybuchu i jego skutków. W związku z tym konieczne jest uwzględnienie zarówno rodzaju, jak i objętości wycieku, wentylacji, systemów bezpieczeństwa i potencjalnych źródeł zapłonu, jak na przykład ładunki elektrostatyczne, instalacje elektryczne i iskry generowane mechanicznie. Ocena ma dotyczyć zarówno istniejącego sprzętu, jak i nowo zakupionych maszyn i urządzeń. Kompletna instrukcja obsługi może być dostarczona z produktem Geovent ATEX , a także zatwierdzonymi certyfikatami.

  1

  2

  Opis strefy Sprzęt Geovent
  Strefa 0 Obszar, w którym stale, często lub przez dłuższy czas występuje atmosfera wybuchowa, składająca się z mieszaniny powietrza i łatwopalnego gazu, oparów lub mgły. Kategoria 1, G (gaz)
  Strefa Obszar, w którym podczas normalnej pracy może czasami występować wybuchowa mieszanina powietrza i łatwopalnego gazu, oparów lub mgły Kategoria 1 lub 2, wentylator G (gaz) MSX / MEX / ASX
  Strefa Obszar, w którym podczas normalnej pracy prawdopodobnie nie występuje atmosfera wybuchowa, składająca się z mieszaniny powietrza z łatwopalnym gazem, parą lub mgłą Jeśli jednak wystąpi, będzie to tylko przez krótki okres czasu Kategoria 1, 2 lub 3, G (gaz) MSX / wentylator MEX / ASX
  Strefa 20 Obszar, w którym stale, często lub przez dłuższy czas może występować atmosfera wybuchowa, składająca się z chmury łatwopalnego pyłu i powietrza Kategoria 1, D (pył) Filtry GFX
  Strefa 21 Obszar, gdzie sporadycznie podczas normalnej pracy może wystąpić atmosfera wybuchowa składająca się z chmury łatwopalnego pyłu i powietrza Kategoria 1 lub 2 D (pył) Filtry GFX, wentylator MSX / MEX, HVUX / ASX
  Strefa 22 Obszar, w którym podczas normalnej pracy atmosfera wybuchowa, składająca się z chmury łatwopalnego pyłu i powietrza najprawdopodobniej nie wystąpi, a jeśli i tak wystąpi, to tylko przez krótki okres czasu Kategoria 1, 2 lub 3, D (pył) Filtry GFX, wentylator MSX / MEX, HVUX / ASX

  Często zadawane pytania

  Poniżej znajdziesz odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań, które otrzymujemy od klientów.
  Jeśli masz inne pytania, nie wahaj się z nami skontaktować.

  Termin „ATEX” odnosi się do atmosfer, które są potencjalnie wybuchowe z powodu obecności pyłów, oparów lub gazów, które mogą się zapalić.

  Istnieją dwie dyrektywy Komisji Europejskiej opisujące, jak postępować z ATEX.

  • Dyrektywa ATEX 2014/34/UE dotyczy produktów, które mogą być dostarczane do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.
  • Dyrektywa ATEX 1999/92/WEdotyczy środków ostrożności, które należy podjąć w miejscach pracy, w których atmosfery wybuchowe mogą występować z powodu łatwopalnych pyłów, oparów lub gazów (lub ich mieszanin).

  Przepisy mają zastosowanie w większości miejsc pracy, w których przechowywane lub wykorzystywane są substancje łatwopalne, na przykład w fabrykach, w których obecne są łatwopalne ciecze lub gdzie w procesie wytwarzane są łatwopalne pyły.

  Przykładami są fabryki, które używają farb i lakierów w sprayu, suszenia mleka i produkcji mąki.

  Słowo ex-proof pochodzi od połączenia słów „explosion proof”. Dosłownie oznacza przeciwwybuchowy. Urządzenia przeciwwybuchowe to specjalne urządzenia stosowane w przestrzeniach zagrożonych wybuchem